مشکلات همراه اعتیاد

 

عدم توجه به مشکلات همراه اعتیاد = شکست درمان

 

در ارزيابي اوليه بهتر است مراجعه‌کننده از نظر اختلالات و مسائل ديگري که ممکن است همراه با اعتياد به مصرف مواد داشته است مورد بررسي قرار گيرد.

 

 

 

در ارزيابي اوليه بهتر است مراجعه‌کننده از نظر اختلالات و مسائل ديگري که ممکن است همراه با اعتياد به مصرف مواد داشته است مورد بررسي قرار گيرد. در بسياري از موارد مشکلات زمينه­اي و رفتاري وجود دارد که فرد به جاي يافتن راه‌حل مناسب و برطرف کردن آنها به مصرف مواد روي‌آورده‌است.

 

آيا مراجعه‌کننده در شرح حال گذشته خود و قبل از اعتياد مشکلات اعصاب و روان خاصي را داشته است؟

 

دوره يا دوره­هاي طولاني اضطراب شديد و بدون علت خارجي، دوره‌ها‌يي از افسردگي، نقص در روابط بين فردي، انواع مشکلات شخصيتي و يا حتي مشکل در روابط زناشويي از جمله عوامل شايعي هستند که مي‌تواند احتمال مصرف مواد را بالا ببرد و در صورت وجود اين عوامل قبل از شروع مراحل ترک مواد بايد به درستي شناسايي شوند و تحت درمان‌هاي دارويي و يا مشاوره قرار گيرند. در غيراين صورت مراجعه‌کننده نمي‌تواند مصرف مواد را کنار بگذارد و احتمالاً دوره‌ها‌ي متعدد عود در شرح حال او مشاهده مي‌شود. در بسياري از موارد ممکن است اين مسائل بعد از مصرف مواد شروع شده باشند و با کنار گذاشتن مواد برخي از آنها مانند اضطراب و يا افسردگي و يا مشکلات بين فردي براي مدتي تشديد شوند و باعث مصرف مجدد مواد در فرد بشوند که بهتر است در کنار جلسات ترک و يا حتي قبل از آن مراجعه‌کننده براي اين اختلالات همراه بصورت جداگانه تحت درمان قرار گيرد.

 

مشكلات جسمي و بيماري‌ها‌يي (مانند هپاتيت، بيماري‌ها‌ي مقاربتي و. ..) نيز بايد مورد توجه قرار گيرند. براي اين منظور، لازم است بيماران را براي آزمايش‌ها‌ي تکميلي ارجاع دهيد.